Oproti jiným zemím, kde je úcta k právnímu státu po dlouhou dobu něčím, na čem se společnost bezvýhradně spojuje, máme v Česku takový zvláštní „švejkovský“ zvyk každé pravidlo, které se nám nelíbí, nějak obejít. Úvaha „obcházečů“ je následující: „Vadí nám zákaz kouření ve stravovacích zařízeních? Nevadí, hospodu nazveme klubovnou! Vláda zakázala akce nad 100 lidí? Není problém – snížíme kapacitu míst na 99! Na nás si s nějakými pravidly nepřijdou!“ I prostějovská radnice léta provozuje praxi, kterou si dělá z právních předpisů a jejich dodržování dobrý den.