„Práce už probíhají. Oprava fasády zámku v Plumlově je dlouho připravovaný a také velmi náročný projekt. Rekonstrukce nesnesla odkladu, protože fasáda zámku byla ve velmi špatném stavu,“ vysvětlila Gabriela Jančíková, starostka Plumlova, v jehož majetku se tamní zámek nachází.
Kromě fasády budou řemeslníci měnit i některá okna s tím, že zachovají jejich původní historický vzhled. Několik desítek metrů nad zemí musí pracovat pokrývači na hradě Helfštýn, kde kraj za téměř čtyř milióny korun pořídí novou šindelovou střechu a opravou projdou také krovy.
Závratí se naopak nemusí obávat řemeslníci na zámku v Čechách pod Kosířem. Tam se totiž bude pracovat při zemi, i když výše plánované krajské investice rozhodně nízká není. Revitalizace vodních prvků v zámeckém parku totiž vyjde na sedmatřicet miliónů korun. A většina půjde právě z rozpočtu Olomouckého kraje.
„Ze dna vodních ploch se musí odtěžit bahno, zpevnit hráze, dosypat břehy a podobně. Počítáme také s tím, že přibydou nová uvaziště pro plavidla a k nim samozřejmě čtyři dobové loďky k navození atmosféry počátku 20. století. Na pořízení loděk včetně veškerého příslušenství je v současné chvíli alokováno přibližně sedm set tisíc korun,“ dodala Monika Hryzbilová, náměstkyně Olomouckého kraje pro oblast kultury a sportu.
Nejde jenom o památky
Podpora kultury není jen o investicích do památek. Olomoucký kraj totiž formou dotací, které se oproti minulému období zvýšily zhruba o čtrnáct procent, podporuje také pořádání různých kulturních akcí, festivalů nebo fungování folklorních souborů. Hejtmanství je také zřizovatelem vlastivědných muzeí. To v Šumperku bude moci využívat objekt bývalé robotárny. Historický dům teď prochází rekonstrukcí za 84 miliónů korun.
„Uvnitř vznikne místo pro novou expozici, dále takzvaný otevřený depozitář, učební prostory, audiovizuální pracovna i místnosti pro vzdělávací akce nebo výstavy,“ dodal Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.