„V kvantové fyzice platí velmi zvláštní pravidla, podle kterých například měření ovlivní měřený stav nebo že výsledek měření může být náhodný. Nikdy tedy dopředu netušíme, jak naše měření dopadne. Na druhou stranu ale víme, že existuje jev, který je klíčový pro celou řadu aplikací v kvantové fyzice, a to je kvantová provázanost. A nám se povedlo najít poměrně zásadní vztah mezi neurčitostí obsaženou v kvantovém měření a kvantovou provázaností. Doslova jsme našli rovnici nebo spíše nerovnici, která dává nějaký vztah mezi těmito dvěma základními koncepty v kvantové fyzice,“ uvedl Karel Lemr ze Společné laboratoře optiky.
V olomoucké laboratoři byl proveden experiment, při němž olomoučtí fyzici připravili speciální kvantově provázané stavy světla. Pomocí fotonových párů vytvořili stavy, na kterých následně provedli měření. Výsledky potvrdily platnost teoreticky předpovězené nerovnice.
„Našli a potvrdili jsme nový zákon kvantové fyziky. Podařilo se nám teoretickou souvislost experimentálně ověřit, což je v oblasti základního výzkumu významný posun kupředu. Pomáhá nám lépe chápat, jak funguje svět kolem nás na kvantové úrovni,“ doplnil Antonín Černoch, který na experimentu spolupracoval.