Doporučujeme na něj nyní vstupovat s opatrností. Poučte i své děti a nenechávejte je na ledě bez dozoru. V případě, že se dostanete do svízelné či nebezpečné situace, přinášíme vám pár rad, jak reagovat:
V zimních měsících všichni hasiči zařazení ve výjezdových jednotkách absolvují výcvik záchrany z ledu. Hasiči trénují metody záchrany tonoucího a jeho transport na břeh. Využívají různé prostředky, jako například nastavovací žebřík či házecí pytlíky. Součástí výcviků bývá také nasazení nafukovacího člunu, pokud to přírodní podmínky a ledová vrstva dovolí.
V souvislosti se záchranou z vody či ledu se pravidelně snažíme do odborné přípravy zařazovat moderní postupy či prostředky, které by mohly náš zásah urychlit a zefektivnit. Trénujeme tak například s rescue paddleboardem či bodci do ledu, které jsou vhodné především pro sebezáchranu.
V praxi se setkáváme s případy, kdy pomáháme přimrzlým zvířatům, jako například ke konci roku, kdy jsme na rybníku Oborník v Zábřehu pomohli zraněné kachně z namrzlé hladiny.
Také občas zachraňujeme psy, kteří se zaběhli na led a nemohou bezpečně zpět. Řešíme rovněž situace, kdy je po proboření do ledové vody v ohrožení lidský život. Zasahujeme i u kuriózních případů, kdy z ledové vody vyprošťujeme potopené automobily.