„Tato inovativní metoda kombinuje klasickou pohybovou terapii s regionální anestezií, která umožňuje dočasnou senzitivní a motorickou blokádu, což vede k bezbolestné rehabilitaci. To odlišuje intervenční rehabilitaci od běžné rehabilitace, kde může být bolest významným limitujícím faktorem pro provádění cílené terapie,“ popisuje novou metodu primář Konečný s tím, že pacientům přináší rychlé a významné zlepšení pohyblivosti a snížení bolesti.
To docentu Konečnému potvrdila i studie, kterou na pražském mezinárodním Sympoziu AGEL prezentoval: „Ve studii jsme s devětadevadesáti pacienty po pětidenní intenzivní rehabilitaci pozorovali významné zlepšení hybnosti ramenního kloubu, zlepšení soběstačnosti při běžných denních aktivitách a snížení bolesti. Například z naší studie vyplynulo, že po první a druhé intervenci a rehabilitaci došlo k významnému zlepšení o 68° v ohybu a 63° v odtažení v ramenním kloubu.“
Intervenční rehabilitace horní končetiny se nejvíce osvědčuje u pacientů s omezenou hybností ramenního kloubu, zejména v případech tzv. zmrzlého ramene, kdy je pohyb ramenního kloubu omezen do všech směrů, po zhmoždění ramene nebo zlomenině proximální části pažní kosti.
Samotný rehabilitační proces v prostějovském centru trvá pět až deset dní s intenzivními denními sezeními. „V rámci intervenční rehabilitace horní končetiny kombinujeme regionální anesteziologické techniky s klasickou fyzioterapií a roboticky asistovanou rehabilitací. Tento komplexní přístup nám umožňuje dosahovat výrazně lepších výsledků než při použití jednotlivých metod samostatně," zdůrazňuje primář Konečný.
Ve své prezentaci na Sympoziu AGEL také připomněl diferenciovaný přístup k různým diagnózám. „Zatímco u pacientů po cévní mozkové příhodě se terapie zaměřuje především na obnovení motorické funkce a koordinace s důrazem na neuroplasticitu, u úrazových pacientů je klíčová mobilizace postižených struktur a prevence komplikací,“ uvedl Konečný.
XVII. ročník mezinárodního Sympozia AGEL se zaměřil na současné trendy v ortopedii, traumatologii a rehabilitaci. Do Prahy se na něj sjela téměř tisícovka účastníků z celého světa. Mezi hlavní řečníky patřili prof. Kobi Peleg, Ph.D., MPH, expert na krizové řízení a medicínu katastrof, prof. Carmen M. Terzic, M.D., Ph.D., z Mayo Clinic zabývající se kardiovaskulární rehabilitací, prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D., přední český fyzioterapeut a také prof. Vojtěch Havlas Ph.D., přednosta kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol a člen vědecké rady AGEL.