Bylo Vaše povolání důvodem, proč jste se začal o tento projekt zajímat?
Nikoliv. Už od dětství jsem snil o tom, že bych jednou založil park. Tehdy jsem ještě nevěděl, že se mi to někdy splní. Jsem rád, že mi v tom náš spolek pomohl a umožnil mi tento sen realizovat.
Jak vlastně vznikl nápad na založení arboreta?
Mrzelo mě, že výsadba v našich ulicích je monotónní. Všude se vysazují převážně lípy a javory, a pokud chce člověk vidět nějaké zajímavé stromy, takové ty zahradnické špeky, musí se vypravit do arboret nebo botanických či zámeckých zahrad. Chtěl jsem, aby si i lidé ve Vrahovicích mohli vychutnat trochu těch kuriozit a zajímavostí.
Tomáš Peka při práci v arboretu.
Jak to bylo se získáním pozemku pro výsadbu arboreta, komu pozemek patřil?
Polovina patří římskokatolické církvi, druhá městu. Díky vstřícnosti při jednáních s oběma subjekty se nám podařilo dojednat výpůjčku těchto pozemků.
Přispělo Vám město na nákup rostlin a stromů, nebo jste si vše hradili z vlastních zdrojů?
Zpočátku jsme kupovali stromy z peněz našeho spolku, které jsme si vydělali při pořádání různých akcí. Postupem času se ale ukázalo, že to nebude stačit, a tak jsme vymysleli projekt adopcí stromů. Každý si mohl „zakoupit“ nějaký strom, a tím přispět na jeho nákup. U jednotlivých stromů si můžete přečíst jména dárců. Díky tomu se podařilo vybudovat arboretum tak, jak dnes vypadá, a lidé k němu mají bližší vztah. Myslím si, že by to mohlo sloužit za vzor při vysazování jiných parků.
Kolik druhů stromů je v arboretu celkem vysazeno a jakou nejzajímavější dřevinu zde máte?
Máme tam přes 90 druhů z Evropy, Ameriky a Asie. Je to těžká otázka, záleží na úhlu pohledu. Každý strom je něčím zajímavý. Třeba pro mě je to pabuk jižní, který pochází až z Patagonie. Je to asi jediný jihoamerický strom, který přežije v našich podmínkách. Zajímavý je i kalopanax, tupela nebo kysloun stromový.
Pabuk jižní. Foto zdroj: arboretum.vrahovice.eu
Plánujete vytvořit nějaké další takové místo? Pokud ano co byste dnes udělal jinak?
Během práce jsem se naučil mnoho nového, co jsem předtím nevěděl. Učili jsme se tehdy za pochodu a dnes už bych se vyvaroval některých chyb. Zatím nic naplánovaného nemám, ale lákal by mě park složený z regionálních ovocných odrůd.
Jak se díváte na celý projekt s odstupem šesti let? Co Vás například nejvíce překvapilo?
Odlišné reakce stromů na naše klima. Některé rostou rychleji nebo pomaleji než jsem čekal.
Kysloun stromový. Foto zdroj: arboretum.vrahovice.eu
Plánujete v arboretu dosadbu dalších stromů, či trvalek?
Projekt arboreta je hotový, občas ale dosazujeme stromy, které uhynuly, nebo kterým se nedaří. Uvažuji, že bych vylepšil skalku s kaktusy a rozšířil "bezzásahové" plochy, na kterých rostou luční rostliny.
Vzhledem k tomu, že arboretum není nijak oplocené, nesetkáváte se s ničením a poškozováním stromů?
Spíše se setkávám s tím, že nám lidé bez našeho souhlasu v dobré víře dosazují stromy, které potom musíme odstraňovat. Nijak nám tím nepomáhají a spíše nám přidávají práci.
Co byste chtěli letos v prostorách arboreta uskutečnit pokud to situace dovolí?
Pokud se uvolní pravidla pro scházení rádi bychom pokračovali v úspěšných akcích, jakými byly například koncerty v arboretu nebo komentované prohlídky.
Více o arboretu se dočtete na stránkách arboretum.vrahovice.eu