„Jednak je to oprava vnějšího pláště budovy včetně střechy ZUŠ Vladimíra Ambrose a jednak renovace Sousoší Piety ve Vrahovicích,“ potvrdil náměstek primátora Jiří Rozehnal.
Město Prostějov se této soutěže účastní pravidelně
„V minulosti se nám podařilo uspět se zdařile zrekonstruovanými památkami, například v roce 2019 jsme byli krajskými vítězi, kdy jsme zabodovali s rekonstrukcí Národního domu v kategorii obnovy nad 2 miliony korun. V roce 2022 se do celostátního finále dostala velmi pěkně zrekonstruovaná brána hlavního městského hřbitova,“ dodává 1. náměstkyně primátora Milada Sokolová.
O budově současné ZUŠ
Budova současné ZUŠ byla vystavěna na konci 19. stol v eklektickém stylu s prvky neorenesance a neobaroka. Jedná se o třípodlažní dominantní objekt v blokové uliční zástavbě. Mezi 1. a 2. patrem se nachází souvislý horizontální pás reliéfů zobrazujících znak města, znak země Moravy a motiv vzdělávání se. Objekt postavil v roce 1903 prostějovský stavitel Čeněk Venclík jako internát nedaleké Obchodní akademie. V roce 1937 byly provedeny úpravy některých učeben a v roce 1958 prošel interiér úpravami pro potřeby Lidové školy umění. Základní umělecká škola v objektu sídlí dodnes.
Předmětem loňské rekonstrukce byla celková oprava sedlové a částečně ploché střechy objektu. Oprava se týkala i obnovy klempířských prvků, podokapních žlabů ve dvorní části objektu a vnějšího zaatikovaného žlabu. Ve střešním plášti byla doplněna nová průlezová střešní okna. Osazena byla i nová bleskosvodná soustava. Součástí díla byla i oprava uliční a dvorní fasády a soklu včetně sanačních prací. Stávající venkovní strany okenních rámů byly ošetřeny a natřeny.
Projektovou dokumentace vytvořilo studio CAD PROJEKT PLUS.
Zhotovitelská firma H&B delta realizovala rekonstrukci od 1. 9. 2023 do 13. 11. 2024.
Celková cena díla čítala 20.043.309,68 Kč bez DPH, 24.252.404,71 Kč vč. DPH
Financování akce probíhalo z vlastních finančních zdrojů města.
O sousoší Piety
Sousoší Piety bylo zapsáno jako kulturní památka roku 1962 pod názvem „Socha Panny Marie Bolestné“. Pieta umístěná na nároží ulic Vrahovická a Smetanova v místní části Vrahovice a představuje kvalitní barokní práci vytvořenou v roce 1747 neznámým autorem.
Centrální výjev sousoší představuje figura sedící Panny Marie s tělem Krista, ležícím na jejím klíně. Nad hlavou Marie se nachází paprsková gloriola.
Důvodem k restaurování byl špatný stav sousoší, které bylo vlivem povětrnostních podmínek napadeno biodepozity, což způsobilo narušení povrchové vrstvy kamene. Na díle začaly být také patrné praskliny, vydrolené části pískovcové hmoty, mechanická poškození a silné lokální koroze. Dále byla zjištěna chybějící svatozář Krista, pravděpodobně následek vandalství. Na četných místech byly viditelné fragmenty několika vrstev barevných úprav, mimo to i fragment zřejmě plátkového zlata.
Předmětem restaurování bylo očištění kamene od biodepozitů, odstranění nevhodných druhotných tmelů, lokální zpevnění kamene, injektáž trhlin a doplnění modelace v rozsáhlejších partiích. Mělké nerovnosti a drobné chybějící části, kde nehrozilo zatékání vody, a nenarušují celkové vyznění díla, nebyly doplňovány a ponechaly se jako doklad stáří. Doplněna byla chybějící lucerna i ztracená svatozář Krista, jejíž povrch byl stejně jako svatozář Panny Marie pozlacen plátkovým zlatem. Renovací prošla novodobá ohrádka.
Restaurátorské práce prováděl akademický sochař René Tikal. Celková cena díla čítala 367 840,- s DPH a částkou 123 000,- přispěl Olomoucký kraje formou dotace.