"Chceme, aby školní jídelny mohly jednoduše odebírat potraviny přímo od lokálních producentů. Aby veřejnost rozuměla významu a přínosu používání lokálních potravin z hlediska ekonomického, ekologického, zdravotního," uvedl Radim Sršeň, předseda MAS Šumperský venkov.
Iniciativa Od vidlí po vidličku se zaměřuje právě na to, aby se regionální potraviny a suroviny spotřebovávaly přímo v místě, kde vznikají. Snahou iniciativy je také dostat co nejvíce regionálních potravin do kuchyně školních jídelen. Na Šumpersku mají tradičně dobré jméno například ovocnáři, producenti mléčných výrobků a masa.
Spotřeba místních produktů je levnější a ekologičtější
„Chceme, aby naše děti jedly ve školách co nejlépe. Aby měly na talíři zdravé, chutné a čerstvé potraviny. U nás na Šumpersku jsme přímo u zdroje. Máme tu spoustu farmářů, potravinářů i sadaře. Je škoda, že jejich potraviny často končí v Praze nebo Zlíně a my si sem vozíme jídlo odjinud,“ dodal Radim Sršeň.
"Jako místní pěstitel ovoce a také výrobce müsli tyčinek preferujeme dodávání našich produktů místním spotřebitelům. Spotřeba místních produktů je z pohledu dopravy vždy levnější a ekologičtější než převozy potravin přes půl Evropy a produkty jsou většinou čerstvější. U spotřebitelů – v tomto případě především žáků a studentů místních škol, by mohlo dojít k lepšímu vnímání a propojení s místními zemědělci a potravináři, kdy budou mít možnost to, co jí, vidět nejen na talíři, ale vidět či navštívit samotnou výrobu v regionu, a stát se tak dlouhodobými zákazníky, kteří budou preferovat místní produkci,“ doplňuje ekonomický ředitel společnosti ÚSOVSKO Martin Novák.
Festival na Třemešku vypukne v červenci
Jedním z vrcholů iniciativy bude gastro festival zaměřený právě na lokální producenty a výrobce. Akce se uskuteční 29. července a mezi hosty by se měli objevit věhlasní šéfkuchaři i oblíbené kapely.