Utáhnout kamion? Zvednout auto? „Jistě. Ale soutěže strogmanů jsou sice klání siláků, ale jen brutální síla sama o sobě nestačí. Bez vyrovnané psychiky a srovnaných priorit se sebesilnější chlap nikam neposune,“ dodává sympaťák, jehož obvod bicepsu rozhodně neodpovídá konfekční velikosti. „Moje a bráchovo povolání má ve skutečnosti hodně společného,“ usmívá se Český Lev. „U nás siláků prověřují fyzickou a psychickou odolnost domácí a světové soutěže, u policistů předem neodhadnutelné, vyhrocené nebo i nebezpečné situace. Ani policista ani strongman už v té rozhodující chvíli nic neokecá. Ukáže se v plném světle, co v nás skutečně je a jací jsme.“
Super těžká silová atletika je jeden z nejtěžších sportů, který vůbec existuje. „Nesoutěžím jen za sebe. Strongman sport je i o vzájemné úctě a podpoře. O životních hodnotách a lidských osobnostech, o překonávání sebe sama. Soutěžím za všechny statečné chlapy, kteří v sobě mají bojovníka, za všechny mladé kluky, kteří ho v sobě teprve hledají. Za všechny dříče, kteří se nevzdávají. Za všechny, kteří druhým na cestě životem podávají pomocnou ruku a nemyslí jen na sebe,“ má jasno Jiří Tkadlčík.
Pak na chvíli zvážní: „Tak jako my strongmani i policisté věří v sebe, své schopnosti, sílu a čest. Je hodně těch, kteří nemají policisty v lásce. Ale jen do chvíle než jim teče do bot nebo se jim a jejich blízkým děje něco špatného. Pak jdou antipatie stranou. A i ti nejhlasitější hejtři volají na 158 a jsou rádi, když brácha nebo jeho kolegové dorazí rychle a zasáhnou. Mají svoje rodiny, děti, a přesto oblékají policejní uniformu. Přesto neváhají riskovat svoje zdraví a život za druhé. I za ty, kteří na sociálních sítích schovaní za displejem dělají ramena a kritizují. I za ty, kteří jejich pomoc neocení nebo berou jako samozřejmost. A dělají to, ikdyž zrovna mají volno a ve službě nejsou. Proto si práce policistů vážím a vážím si Marka,“ oceňuje svého bratra a jeho kolegy Strongman.
Fyzická připravenost je i pro policisty důležitou a nepostradatelnou součástí jejich výcviku a služby. „Několik policistů, bývalých i současných, kteří se věnují silovým sportům, znám. Opravdu silní kluci, kteří se za svoje výkony nemusí vůbec stydět, navíc když při náročné policejní službě dokáží tvrdě trénovat,“ zamyslel se sympatický borec. „Je to o tvrdé disciplíně. Tu mám rád, sedí mi, že jsem na sebe náročný.“
Ne nadarmo Jiří Tkadlčík zmiňuje disciplínu. Tento špičkový sportovec se totiž od dětství pere s cukrovkou. „Nikdy jsem se kvůli této nemoci nevymlouval a neměl kvůli ní žádné fyzické úlevy, spíš mě štvalo, jak se mě okolí snažilo litovat nebo naopak shazovat,“ Jak ale říká, už je mentálně někde úplně jinde a fyzicky už své tělo dobře zná a ví, co může kdy čekat a nemoci nadběhnout. „Je to drobný handicap, a vyžaduje sebekázeň,“ popisuje a dodává, že ho občas v tréninku i v závodě limituje hypoglykémie, kdy se mu během výkonu sníží prudce cukr, a pokud ho rychle nedoplní, může skončit v bezvědomí. „Překážky jsou to, co nás v životě posunuje. I s cukrovkou, jak je vidět, se dá vrcholově sportovat, když máš vůli.“
Přijímací řízení k policii České republiky se skládá z fyzických testů, psychotestů a zdravotní prohlídky. Fyzické testy mají čtyři části, člunkový běh, celomotorický test, kliky a běh na jeden kilometr. Fyzické testy lze v případě neúspěchu po natrénování opakovat. Ověření osobnostní způsobilosti je zaměřeno na zjišťování osobnostních předpokladů, které jsou potřebné pro výkon služby u Policie České republiky. V jeho průběhu uchazeči vyplňují osobnostní dotazníky a hovoří s nimi psycholog.
Soutěže strongmanů obsahují několik desítek různých disciplín. Na každou soutěž se vybere několik z nich a zátěže jsou opravdu brutálně extrémní. Teď se například soutěžilo ve zvedání 160 kilogramů těžkého pytle na rameno, přenášení kufrů vážících 150 kilo nebo v mrtvém tahu. „Pokaždé se disciplíny různí, stejně tak je různé prostředí a podnebí, kde se soutěže konají, a proto je ten sport tak krásný a náročný,“ popisuje Tkadlčík starší. „S bráchou se o tom bavíme, on se totiž taky účastnil silových soutěží, takže do toho vidí. Hodně mi fandí, máme mezi sebou skvělý vztah a jeho názor je pro mě důležitý.“
Adrenalinu je na soutěžích siláků plno. Adrenalinová je i služba na oddělení hlídkové služby. „Mně se zase líbí spousta věcí, které brácha Marek dělá a zažije ve službě. Stejně jako já se taky musí udržovat v nejlepší fyzické i psychické kondici a z minuty na minutu pak podat stoprocentní výkon. On nemá rád stereotyp, takže si vybral akční službu u prvosledových hlídek, které rázně a rychle zasahují tam, kde to situace zrovna vyžaduje. Jezdí na majáky, cvičí sebeobranu, mají k dispozici i samopaly, beranidla, neprůstřelné vesty a štíty. Předem neví, co se bude dít, a žádný den nemají stejný. Moc mu fandím, protože se v tom, myslím, našel,“ říká Jiří Tkadlčík.
Regenerace a odpočinek je pro strongmany stejně důležitý jako trénink a správná strava: „Je důležité si odpočinout i psychicky, např. s rodinou nebo na dovolené. Samozřejmě se taky snažím vyhýbat zbytečnému stresu, ale to je trošku nereálné, to víme všichni. Obrovskou oporu mám kromě bráchy a svého týmu hlavně ve své ženě Valerii a radost mi dělá naše malá dcerka,“ usměje se srdečně Český Lev.
„Všechny, kteří se v mých slovech našli, vyznávají podobné životní hodnoty, mají odhodlání a chuť se k nám přidat, rádi podpoříme. Ať chcete být strongmanem anebo rozšířit řady policie v mém rodném Olomouckém kraji. Obojí má smysl. A my oba děkujeme za podporu všem, kteří ji nám vyjadřují“, říká starší z bratrů a na závěr přidává společné životní krédo, které strongmana Jirku i policistu Marka vystihuje opravdu dokonale: „Za sebe, za vás!“
Práce u Policie České republiky je opět v kurzu. A právem! Poskytuje jistotu platu a místa, náborový příspěvek 75 tisíc korun, 6 týdnů dovolené, pravidelné automatické navyšování platu, fond pracovní doby 37,5 hodiny týdně, široké možnosti kariérního růstu, plat po nástupu do výkonu služby 34 tisíc korun, po 3 letech až 40 tisíc korun a spoustu dalších benefitů a jistot podle zákona o služebním poměru jako například doživotní výsluhu, odchodné, plat v plné výši v době pracovní neschopnosti i při ošetřování člena rodiny a další. Průměrný služební příjem policistů a policistek v Olomouckém kraji například za rok 2018 byl 41.433 Kč, v roce 2021 už 47.576 Kč.
Aktuálně se v rámci celého Olomouckého kraje navyšují počty policistů a policistek. Máš odvahu stát se policistou? Piš na nabor.olomouc@pcr.cz nebo vyplň krátké info o sobě v kontaktním formuláři pod článkem a ozve se ti policejní personalista.