Vernisáž výstavy Broučci již tento čtvrtek v muzeu

Pohádka pro malé a veliké děti se uskuteční ve čtvrtek 24. 11. 2022 v 17:00 hodin v hlavní budově Muzea a galerie v Prostějově, na náměstí T. G. Masaryka 2. Na vernisáži vystoupí taneční obor ZUŠ V. Ambrose pod vedením Pavly Krieger-Jahodové.

Foto zdroj: zlate-mince.cz

Muzejním tématem výstavy letošních Vánoc jsou Broučci Jana Karafiáta (1846 – 1929). Své nejslavnější dílo vydal autor v roce 1876 anonymně. Uvedení jména spisovatele se kniha dočkala až ve svém desátém vydání roku 1912. Letos tak slavíme 110. výročí „odtajnění“ autora. Netradiční výstava je vytvořena z modrotisku – obrazů a bytových doplňků výtvarnice Antonie Dostálkové ze Starého Města u Uherského Hradiště. Kromě toho, že jde o ruční práci, v poslední době tolik ceněnou, vyznačují se velmi moderním vzhledem, který zůstává nadčasový. Modrotisk se v posledních letech dostává opět do módy a nabývá na popularitě, což potvrzuje skutečnost, že se v roce 2018 stal šestou tradiční dovedností nehmotného kulturního dědictví České republiky na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury UNESCO. Paní Dostálková staré řemeslo barvení plátna, jehož historie sahá do Číny druhého tisíciletí před naším letopočtem, nejen využívá a propaguje, ale dává mu nový rozměr svými originálními nápady a způsobem ztvárnění. Výstava barvitě zobrazuje pohádkový svět broučků prostřednictvím trojrozměrných maňásků – světlušek, chaloupek a pařezů, a poukazuje na důležitost rodinných vztahů a tepla domova sdíleného hlavně o Vánocích. Součástí výstavy je ukázka ilustrací různých vydání knihy Broučci: pro malé i veliké děti publikovaných v rozmezí více než sto let.
INZERCE
Mamma Centrum Mamma Centrum

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
zdravi bezplatne zle odstranit