Obraz Švadlenka zachycuje postavu těhotné dívky, která sklání hlavu v pláči nad rozešitými svatebními šaty. Podle některých výkladů může jít o portrét Františky Pokorné, nevěsty Mánesova přítele a malíře Adolfa Kosárka, který v době své svatby byl již těžce nemocen tuberkulózou.
Foto: Obraz Švadlenka zdroj: wikipedia.org
Po ukončení sezony se obraz společně i se všemi ostatními Mánesovými obrazy, které jsou v současnosti na zámku k vidění, vrátí zpět do Národní galerie v Praze. Zde projdou rozsáhlým restaurováním, které bude trvat několik let. Návštěvníci tak mají vlastně poslední šanci během této sezony zhlédnout ucelenou sbírku děl českého malíře.
Zámek se otevřel v úterý po uvolnění vládních opatření. Otevřeny jsou všechny prostory včetně filmového muzea Zdeňka a Jana Svěrákových, muzea historických kol i zámeckého parku.
U příležitosti 200. výročí narození malíře Josefa Mánesa naplánoval zámek Čechy pod Kosířem na letošní sezónu množství tematických akcí.
- kastelánské prohlídky "Po stopách Josefa Mánesa"
- tematické kostýmované prohlídky
- malířské workshopy- turistický pochod "Mánesovou stezkou"
- projekt "Najdi svého Mánesa"
- autorskou divadelní hru "Obrázky ze života Josefa Mánesa"
- koncert ve Velkém sále zámku "Mánesovy obrazy v hudbě"
Mánes na zámku v Čechách pod Kosířem pobýval mezi lety 1849 až 1870, pojilo ho přátelství se šlechtickým rodem, který zámek vlastnil. Jeho spjatost s památkou návštěvníkům připomínají dvě expozice, jedna se nachází v Mánesově altánu v zámeckém parku a věnuje se jeho pracím s lidovou tematikou. Druhá část otevřená loni je instalovaná v zámeckých interiérech a je zaměřena na Mánesovu tvorbu určenou pro jeho šlechtické mecenáše. Zámek má také unikátní sbírku čtrnácti Mánesových maleb, které vznikly přímo na zámku nebo v souvislosti s jeho zdejším pobytem.