„PEER je kolega zdravotník, který prošel speciálním výcvikem v certifikovaném kurzu. Jeho úkolem je poskytnutí podpory kolegovi, či kolegyni v obtížné situaci, která se může zdát až bezvýchodná. Pomoci mu zorientovat se v myšlenkách, emocích, nebo prožívání situace a najít z nich cestu ven,“ vysvětluje Mgr. Ivana Branická, vrchní sestra Interního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov.
PEER podpora by měla patřit mezi základní způsoby péče o zdraví zdravotníka – jako o člověka, který sám pečuje o druhé. Je poskytována v situacích, při nichž došlo k psychickému zasažení profesionálů, nejčastěji při výkonu práce zdravotnických pracovníků. Může se jednat o náraz akutní události, stejně jako o chronické zatížení nebo přetížení. PEER program podává první psychickou podporu, která je vedena vycvičeným zdravotníkem. Cílem programu je podpořit zdravotnického pracovníka, zasaženého psychicky nadlimitně zátěžovou situací. PEER podpora patří mezi benefity péče o zaměstnance organizace a vychází z osvědčeného modelu používaného v řadě zemí.
„Věříme, že PEER podpora přispěje k posílení mentální pohody našich zaměstnanců a vytvoří bezpečné prostředí pro sdílení zkušeností a emocí,“ uzavírá Mgr. Marie Jouklová, hlavní sestra Nemocnice AGEL Prostějov.