Hanácká kyselka: tradiční minerálku objevili náhodou při hledání uhlí. Je to 170 let!

Hanácká kyselka je přírodní minerální voda pocházející Horní Moštěnice. Její historie sahá až do roku 1854, kdy ji náhodně objevila francouzská společnost při hledání ložisek uhlí. Oblíbená lokální značka s dlouholetou rodinnou tradicí, za jejímž vznikem stojí na svou dobu netradičně žena, tak letos slaví významné výročí. Hanácká kyselka díky jedinečné kombinaci minerálních látek a stopových prvků nabízí nezaměnitelnou chuť podpořenou jemnou perlivostí již 170 let.

Hanácká kyselka se už od posledních dekád 19. století prezentovala na mnoha výstavních a veletržních akcích

Hanácká kyselka je oblíbená lokální značka minerální vody s rodinnou tradicí, jež přetrvala až do současnosti. Výrobní závod v moravské Horní Moštěnici, kde se minerálka stáčí, nyní vede pravnuk jeho zakladatelky Josef Doležel mladší. „Hanácká kyselka je moje srdcová záležitost, svůj život s ní mám spojený již od dětství. Rád vzpomínám třeba na to, když jsme jako malí hrávali fotbal na hřišti vedle stáčírny. Po skončení se všichni utíkali osvěžit k prameni a my, kteří jsme měli příbuzné v závodě, jsme běželi pro ochucenou „Hanačku“ pro sebe a kamarády. Takových vzpomínek mám mnoho, a proto jsem šťastný, že můžeme oslavit tak významné jubileum našeho tekutého pokladu,“ vypráví ředitel závodu.

Historická podoba stáčírny v Horní Moštěnici

Přestože si Hanácká kyselka za 170 let své existence získala jméno i oblibu po celé republice, zůstala jí silná vazba na region Hané. Mimo jiné to vyjadřuje i logo značky, jež vyobrazuje ženu v tradičním hanáckém kroji. Hanácká kyselka má unikátní složení s významným množstvím důležitých minerálních látek. Díky nim je přirozeným zdrojem pro doplnění tekutin a prospěšných minerálů v jednom. Za zmínku stojí hlavně významný obsah jódu, který je nezbytný pro tvorbu důležitých hormonů a správné fungování nervové soustavy, i obsah vápníku, jenž je důležitý pro udržení normálního stavu kostí a podílí se i na vedení nervových vzruchů či srážení krve. Velmi bohatého minerálního obsahu si všimli už francouzští geologové, kteří minerálku náhodně objevili ve roce 1854 v jednom z vrtů, který měl původně najít ložisko černého uhlí. 

Hanácká kyselka pochází z hloubky prvohorních devonských dolomitických vápenců, které jsou překryty nepropustnými krystalickými břidlicemi a neogenními jíly o síle 30-50 metrů. Jímá se ze čtyř vrtů, z nichž nejhlubší má 178 metrů, v naprosto stejném složení jako při jejím objevení před 170 lety. Ke stáčení minerální vody se využívá nejmodernější špičková technologie, která zaručuje vysokou kvalitu produktů při maximální kontrole hygienické čistoty.

Jedna z historických etiket

Zajímavosti o Hanácké kyselce

Založení i úspěch rodinné firmy má na svou dobu netradičně na svědomí žena. Anna Pospíšilová zakoupila Hanáckou kyselku za finance z vypořádání dědického podílu z gruntu své rodiny. Dle informací jejích potomků to byla právě ona, kdo doma i ve firmě „nosil kalhoty“ a za podpory svého manžela a dětí vybudovala prosperující podnik. V roce 1895 měla hanácká kyselka samostatný stánek na Národopisné výstavě českoslovanské v Praze. V 90. letech 19. století se už často setkáváme s inzercí v regionálním i celostátním tisku. Na počátku 20. století měla firma sklady v Olomouci, Prostějově i Praze! Za pozornost stojí i fakt, že se běžně tato hanácká minerálka inzeruje před 120 lety jako česká s mottem "Na český stůl - česká voda".  

Ústředním motivem loga i etikety Hanácké kyselky je Hanačka v tradičním kroji. Autorem portrétu na první etiketě byl uznávaný moravský malíř Joža Uprka. Postupem času se etiketa měnila a upravovala. K největší změně pravděpodobně došlo, když se v minulosti na etiketě objevila dokonce fotografie maminky aktuálního ředitele stáčírny Jitky Doleželové.

Etiketa s fotografií Jitky Doleželové

Hanácká kyselka byla jedním z prvních průkopníků v oblasti ochucených vod u nás. Už na počátku 20. století bývala v tisku inzerována jako výborný základ k výrobě domácích limonád a od roku 1921 v Horní Moštěnici fungoval závod na výrobu limonád. Pomerančová příchuť se zrodila na začátku 60. let v reakci na úpadek poptávky po čistých přírodních minerálních vodách. Nakonec získala takovou oblibu, že dodnes je „Hanačka“ považována hlavně za ochucenou minerálku. Postupem času získala mnoho různých příchutí, a některé z nich byly vskutku originální. Za zmínku stojí například tonic, alpská jedle či dokonce fernetová příchuť. Nyní je její portfolio založeno hlavně na oblíbených tradičnějších příchutích.

V letech 1972-1973 začala Hanácká kyselka jako první zřídelní závod v republice vyrábět lahve z PVC. S ohledem na nepříliš valnou kvalitu materiálu i politickou situaci se nakonec vrátila zpět ke skleněným lahvím, ale prvenství v takto převratném kroku si drží.

Hanácká kyselka vznikla jako rodinná firma a svou atmosféru si drží dodnes. V závodě, který nyní vede pravnuk zakladatelky, pracuje celkem 35 zaměstnanců a devatenácti z nich firma poskytuje živobytí již přes dvacet let.

Zakladatelka firmy Anna Pospíšilová

Inzerce v listu Hlasy z Hané, rok 1893

Noviny Hlasy z Pobečví, rok 1898

Inzerce v lékařské publikaci z roku 1904

Velký moravský kalendář národní pro rok 1902, inzerce

Inzerát ve Zpravodaji živnostenských společenstev v Prostějově z roku 1905
INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

VSTUP DO DISKUZEINZERCE
Ekologický rozcestník MIE
INZERCE
zdravi bezplatne zle odstranit