Lidé tmavší pleti paprsky většinou snáší lépe než ti, kteří mají v těle méně melaninu, tedy pigmentu. Právě proto více trpí na příznaky, jako je zarudnutí a pálení pokožky a její následné sloupávání. Pokud patříte do této náchylnější skupiny, nejen pro vás jsou určeny následující tipy před, během i po pobytu na slunci.
1. Prevence
Na silné paprsky se můžeme připravovat dlouhodobě užíváním betakarotenu, který obsahuje vitamin A a mimo jiné pomáhá ochraňovat kůži při nadměrném slunění.
Před samotným sluněním, ideálně půl hodiny předem, je také třeba pečlivě aplikovat kvalitní přípravky na opalování z lékárny, minimálně s SPF30, a v průběhu dne aplikaci opakovat podle hodnoty SPF faktoru, který náš přípravek má.
2. Během opalování
Kromě přípravků na kůži je třeba tělo chránit i zevnitř. Proto je nutná hydratace. Ideální je pití čisté, vlažné vody, a to ve větším množství, než jsme běžně zvyklí.
V okamžiku, kdy začínáme cítit pálení či svědění bychom měli zbystřit a pobyt na sluníčku ukončit. Není-li to možné, je dobré poškozené části alespoň zahalit. Pobyt na přímém slunci v oblečení je sice v současných dnech nepříjemný, avšak méně než následné probdělé noci se zády jako rak. Obecně také platí, že kolem poledne jsou paprsky nejsilnější. V tu chvíli je dobré schovat se do stínu.
3. Když dojde ke spálení
Někdy zkrátka neodhadneme, kdy je načase slunění ukončit a dojde ke spálení pokožky. Abychom zmírnili bolest i následky, je dobré se o spálenou kůži postarat. Jako první pomoc nám opět poslouží voda, a to buď ve formě chladného obkladu, nebo sprchy a koupele ve vlažné vodě. Poté je dobré použít přípravky určené k regeneraci pokožky obsahující D-panthenol. Vhodné je také aloe vera, či měsíček lékařský. Dokud je kůže citlivá a zarudlá, vyhněte se mastným přípravkům, které brání ochlazování.
Puchýřky, které se na místě spálení mohou objevit rozhodně nepropichujte a rozhodně také nespěchejte s návratem k opalování, dokud kůže není zcela zotavena.
Přeji vám krásné letní dny prožité ve zdraví.
O AUTOROVI
PharmDr. Robert Šrejma se narodil v Zábřehu, kde také dosud žije. V roce 2016 úspěšně absolvoval studium na Farmaceutické fakultě v Hradci Králové, o rok později dokončil doktorát z farmaceutické technologie. V současné době pracuje v Lékárně AVE.