Podle zákona o lihu může být líh vyráběn a upravován pouze v lihovaru nebo zvláštním lihovaru, schváleném ústředním orgánem státní správy a také v pěstitelské pálenici, která získá povolení od Ministerstva zemědělství. Důležité je také upozornit, že je zakázáno jakékoliv nakládání s neznačeným lihem.
Při neodborné výrobě lihu může dojít nejen k explozi destilačního zařízení, ale i ke kontaminaci alkoholu toxickým metanolem, který vzniká právě při výrobě lihu. Jeho případné vypití pak může způsobit závažné zdravotní potíže. S tím má Česká republika neblahou zkušenost z let 2012 až 2013, kdy během tzv. metanolové aféry zemřelo 47 lidí.
Nezákonnou výrobu alkoholu u Konice měl v tomto případě na svědomí čtyřicetiletý muž. "Po vstupu do objektu nelegální palírny hlídka zjistila, že se zde nachází nejen zařízení k výrobě lihu, ale také několik nádob s čirou tekutinou zapáchající po lihu a také plastové nádoby s kvasem. Na místě tedy bylo zajištěno výrobní zařízení, zhruba 64 litrů lihu a 750 litrů kvasu," konstatoval mluvčí Celní správy ČR David Kubenz.
Nelegální výrobce musí nyní počítat nejen s uhrazením uniklé spotřební daně, ale i s případnou sankcí, která může být udělena až do výše 10 milionů korun.
Foto: Celní správa ČR