Hydrologická situace v povodí je alarmující
V posledním březnovém týdnu se objevily srážky v týdenním úhrnu do 3 mm. Od začátku dubna jsou srážky v podstatě na nule. Sníh v horských oblastech se vyskytuje velmi ojediněle, zima skončila. Hladiny toků v povodí Moravy vykazují převažující sestupnou tendenci. „Prakticky v žádném vodním toku v povodí Moravy neteče více než 60 % dlouhodobého měsíčního průměru,“ popisuje situace generální ředitel Povodí Moravy, s. p. (PMO) Václav Gargulák.
Moravou v Olomouci teklo koncem března jen 47 % a Bečva v Dluhonicích vykazovala jen 23 % dubnových hodnot. Na Prostějovsku byl stav vody v říčce Romže dokonce na 10 %.
Vodní nádrže zatím naplněny
Vodní nádrže jsou navzdory velmi nízkým zásobám vody ve sněhu naplněné. Vodohospodáři používají zadržovanou vodu k vylepšování vodního stavu v tocích. Otázkou zůstává, jak dlouho je to udržitelný stav. Voda ve vodních nádržích bez doplnění samozřejmě jednou rychle dojde. Objemy zásobních prostorů se pohybují mezi 80 a 100 % naplněnosti.
„My jsme již v loňském roce začali provádět řadu opatření na vodních nádržích, jako je např. optimalizace manipulačních řádů, pravidelné předávání informací s významnými odběrateli vody o aktuálních potřebách vody i úpravy tzv. zimních hladin. Díky těmto opatřením a díky nadprůměrným srážkám během února se nám podařilo doplnit hladiny ve vodních nádržích na současné hodnoty a zabezpečit dodávky vody. Přesto už v tomto období některé nádrže dotují nízké hladiny vodních toků, přitom na počátku dubna by právě v řekách mělo být vody nejvíce,“ uvedl Václav Gargulák.
Většina nádrží má plné nebo téměř plné zásobní prostory. Nadále platí, že z nádrží vodohospodáři dlouhodobě vypouští nezbytné minimum. Vodárenské odběry jsou zabezpečovány v požadovaných množstvích. „Pracujeme s různými scénáři, tedy i se scénáři, že by se mohlo extrémní sucho opakovat. V současnosti jsou s ohledem na přijatá opatření plánované dodávky vody pro vodárenské účely z našich vodních nádrží zajištěné. V případě srážkového deficitu může v tocích bez možnosti nadlepšení vodou z nádrží docházet v průběhu jara a léta k jejich vysychání,“ doplňuje Gargulák.
Podzemní vody se zhoršují také
Převažující negativní předpovědi v oblasti vývoje stavu podzemních vod avizoval Přerovský Rej opakovaně (nedávno v článku "K epidemii se přidá extrémní sucho" ). Naše zprávy podložené daty z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jsou potvrzeny nejaktuálnějšími stanovisky Ministerstva zemědělství, které potvrdilo, že stav podzemních vod se ve srovnání s předposledním březnovým týdnem mírně zhoršil, zůstal nicméně mírně podnormální. Stav podzemních vod a vod povrchových je spojený.
Ke zhoršení došlo také na povodích horní Labe, Labe od Orlice po Doubravu (z normálního na mírně podnormální), střední Vltavy (z mírně na silně podnormální), horní a dolní Sázavy (z normálního na mírně podnormální), horní Berounky (z mírně na silně podnormální), Osoblahy (z mírně na silně nadnormální), horní Moravy (z mírně nadnormální na normální). Zhoršení v povodí páteřní řeky našeho regionu, řeky Bečvy, je ze stavu z mírně na silně podnormální. Ke zlepšení nedošlo na žádném ze sledovaných povodí, zdůraznili experti ministerstva.
Situaci v oblasti sucha bude Prostějovský Rej nadále monitorovat a prosí čtenáře, aby psali na prostejov@rej.cz, případně komentovali naše články na sociálních sítích. Děkujeme!
