Zprávy

Začíná nový školní rok: děti ve školách bohužel znovu čeká testování i roušky

Dnes se děti vrací do školních lavic. Jaká pravidla budou tentokrát platit? Jisté je, že se ani začátek nového školního roku neobejde bez hygienických opatření kvůli covidu. Přečtěte si, jak tedy bude nástup žáků do škol probíhat.

Děti s rouškami v ZŠ Helsinská / Ilustrační foto: Blanka Martinovská

Opatření vydané ministerstvem zdravotnictví stanoví povinné screeningové testování žáků prvního až devátého ročníku, zatím ve třech termínech. Děti se podrobí stejnému antigennímu testování, na jaké byly zvyklé z minulého školního roku. To se uskuteční 1., 6. a 9. září vždy před začátkem vyučování. Je na zvážení ředitele školy, jestli se první školní den budou testovat také prvňáčci, nebo se jejich testování odsune až na 2. září. Přesné informace k testování na konkrétních školách najdou rodiče na webových stránkách jednotlivých škol.

První den školního roku pro nejmenší školáčky tedy proběhne stejně, jako bývá zvykem, tedy i za účasti rodičů, kteří za dodržení hygienických opatření mohou být s dětmi ve třídě. Rodiče tedy musí mít ve školách a školských zařízeních nasazený respirátor, dětem stačí rouška.

Stejně jako v jiných oblastech nynějšího života, i ve škole budou z testování výjimky. Antigenní test nemusí podstupovat ty děti, které mají laboratorně potvrzené prodělání nemoci covid 19, ne starší než 180 dní, nebo které absolvovaly očkování a od druhé dávky uplynulo více než 14 dní. Děti se mohou se také prokázat platným antigenním nebo PCR testem z oficiálního odběrového místa. Potvrzení o negativním antigenním testu platí tři dny, o negativním PCR testu pak týden.

V případě, že dítě nepodstoupí screeningové antigenní testování, bude se účastnit výuky za dodržení přísnějších hygienických opatření, která spočívají v nošení roušky nebo respirátoru ve všech prostorách školy, tedy i ve třídě. Dále budou muset dodržovat odstup od ostatních dětí a zároveň se také nebudou moci účastnit tělesné výchovy ve vnitřních prostorách školy a v hodinách hudební výchovy nebudou moci zpívat. Podrobnější informace k tomuto viz manuál.

Pravidla pro děti, které budou do školy docházet, jsou stejná, jako byla koncem minulého školního roku. Žáci tedy musí mít roušku nebo respirátor ve společných prostorách školy, ve třídě ji mohou odložit.

Se začátkem školního roku se v blízkosti škol samozřejmě opět zvýší provoz a pohyb dětí, proto i tentokrát budou bezpečnost v okolí škol hlídat strážníci městské policie, případně Policie ČR.


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
zdravi bezplatne zle odstranit