Vodohospodáři vezmou sinicím výživu. Přehrada má šanci na lepší vodu

Zástupci Olomouckého kraje, Povodí Moravy, vodoprávních úřadů a obcí z okolí Plumlova se sešli nad problematikou dlouhodobě znečištěné vody plumlovské vodní nádrže. Ta dlouhodobě trpí vysokou koncentrací fosforu, který náramně chutná sinicím. Kvůli nim se v Plumlově každoročně ukončí koupací sezóna předčasně. Fosfor se do vody dostává z odpadních vod.

Foto zdroj: olkraj.cz

„Kraj společně s obcemi každoročně přispívá na odstranění fosforu na přítocích do nádrže, aby tak co nejvíc prodloužili koupací sezónu. Bohužel s postupující klimatickou změnou už tohle nestačí. Ve spolupráci s Povodím Moravy a obcemi proto chceme využít i další opatření, která kvalitu vody v plumlovské vodní nádrží zlepší, a to dlouhodobě,“ uvedl krajský radní pro oblast životního prostředí Martin Šmída.

Jedním z řešení může být zlepšení práce čističek odpadních vod, které dosud provozuje jen pět z devíti obcí v okolí přehrady. A také ty budou muset svůj výkon zlepšit. Snižování koncentrace fosforu má na starosti Povodí Moravy, a to za dotační podpory Olomouckého kraje, města Plumlova, Prostějova a dále vesnic Bousín, Lipová, Malé Hradisko, Moskovice a Stínava. Buková, Vícov a Krumsín zabezpečují odstraňování fosforu samy u svých čističek.


„Máme vzorové příklady například z povodí Brněnské přehrady, kde byl rovněž dlouho neutěšený stav a s pomocí všech zainteresovaných se podařilo situaci výrazně zlepšit. I v případě Plumlovské přehrady máme několik možností, jak zajistit lepší kvalitu vody,“ dodal Antonín Tůma, ředitel pro správu Povodí Moravy.

Na společném jednání přislíbilo Povodí Moravy pomoc jednotlivým obcím v otázkách výběru vhodné technologie, typu čističky odpadních vod a nastavení limitů na odtoku, které umožní kvalitní vodu v nádrži co nejdéle udržet. Jedno však ovlivnit nelze – průtok a teplota vody. I tyto parametry mají zásadní vliv na procesy ve vodní nádrži.INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
CBA
INZERCE
zdravi bezplatne zle odstranit