Na Moravu dorazili exotičtí opeřenci. U hanáckého rybníku se objevil třeba ibis!

Ornitologové jsou nadšení, na střední Moravu dorazili, možná omylem, vzácné ptačí druhy. Konec dubna a začátek května je totiž obdobím, kdy vrcholí jarní tah ptactva a také se u nás objevují vzácní zatoulanci. V těchto dnech se na střední Moravě objevila volavka vlasatá, lyskonoh ploskozobý a ibis hnědý. Ornitologové mají z těchto cestovatelů velkou radost.

Foto: Jiří Šafránek

Volavka vlasatá se zdržovala od 29. dubna na Zámeckém rybníku v Chropyni. Jde o drobnou volavku, která žije v mokřadech jižní Evropy a k nám se výjimečně zatoulává. Je béžově hnědá a má bílá křídla, která vyniknou v letu. Zobák má modrý s černou špičkou. Naposledy byla pozorována 5. května a nyní se může vyskytovat i na jiném rybníku v okolí.

Volavka Vlasatá | Foto: Jiří Šafránek

Dalším výjimečným druhem je lyskonoh ploskozobý, který hnízdí v Arktidě a zimuje v Atlantiku u jižní a západní Afriky. Ve střední Evropě se objevuje velmi vzácně a málokdy se zdrží více dní na jednom místě. Lidí se nebojí a často k nim připlave i na pár metrů. Patří mezi bahňáky, ale na rozdíl od většiny z nich neloví červy v bahně, ale hmyz na hladině. Při lovu potravy plave na hladivě a v těchto dnech se zdržuje v novém biocentru u Senice na Hané.

Lyskonoh ploskozobý | Foto: Jiří Šafránek

Třetí letošní ornitologickou raritou je ibis hnědý, který pochází z jižní Evropy, nejčastěji se ale vyskytuje v Africe. Tento vodní pták je tmavě hnědý s výrazným zeleným leskem na křídlech. Má dlouhý zahnutý zobák, pomocí kterého loví drobné mokřadní živočichy. U nás se vyskytuje velmi vzácně, nyní jej ale můžete vidět na Záhlinických rybnících.

Ibis hnědý | Foto: Jiří Šafránek

Pozorovatelé ptáků v těchto dnech nadšeně objíždějí nejen mokřadní lokality, ale i pole a polní hnojiště, protože všude je možné najít nějakou ornitologickou raritu, jako je například i rybák dlouhoocasý, kulík hnědý nebo linduška rudokrká.

Ornitologové výskyt neobvyklých druhů dokumentují. V minulosti se na střední Moravě objevil třeba vzácný host ze Sibiře budníček tlustozobý, dravec z Pyrenejského poloostrova luněc šedý nebo jihoevropský pták rorýs velký. 

Zdroj: Jiří ŠafránekINZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
zdravi bezplatne zle odstranit