Pekelná kombinace! varují lékaři z fakultky před rychlými elektrokoloběžkami a jízdě bez pravidel

Koloběžky a elektrokoloběžky jsou fenoménem. Jejich popularita má i negativní dopady. Zatímco obchodníci a provozovatelé sdílených služeb si mnou ruce, chodci a řidiči, kteří se musejí vyhýbat rychlÝm a tichým vozítkům, už tak šťastní nejsou. Dobře to vidí policisté a zdravotníci, kteří se stále častěji musí potýkat s až tragickými následky nehod koloběžkářů. Ví to i lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc.

Zdroj: FNOL

Přestože si zdravotníci podobně jako policisté nevedou přesnou statistiku pro úrazy spojené s koloběžkami, jejich nárůst především v letních měsících je podle nich zjevný. „Poranění následkem pádu z koloběžky nebo elektrokoloběžky opravdu přibylo. Nejsou to jen koloběžky, ale i jiné samohyby s elektrickým pohonem. Jsou to méně stabilní vozítka než kola a mnohdy dosahují poměrně velkých rychlostí. Přesto na nich velká část jezdců neužívá přilby,“ diví se zástupce primáře Oddělení urgentního příjmu FN Olomouc MUDr. Hynek Fiala, Ph.D.

Právě na urgent přitom záchranná služba zraněné koloběžkáře přiváží. Po prvotním ošetření o pacienty pak pečují lékaři na dalších pracovištích olomoucké fakultní nemocnice, nejčastěji pak na její Traumatologické klinice.

„Jedná se o banality, ale také o velmi závažné úrazy. Nejčastěji jde o děti a mladé lidi od deseti do pětatřiceti let, ale mezi zraněnými jsou i senioři, kteří si ne vždy uvědomují své limity dané věkem, nadváhou a nízkou svalovou silou," popisuje hlavní rizika a příčiny nehodovosti primář Traumatologické kliniky MUDr. Radim Vinter. "Za nejvíce nebezpečné považuji sjezdové koloběžky, které jsou schopny vyvinout velkou rychlost a vysokou kinetickou energii. Důkazem budiž například nedávné dva vážné úrazy při sjezdu z Dlouhých strání. Následují elektrokoloběžky a nejméně rizikové jsou podle mě odrážecí koloběžky,“ domnívá se primář Vinter.

OBLIČEJ K SEŠITÍ

Mladší lidé podle něj nehody odnesou odřeninami, podvrtnutým kotníkem nebo zlomeninami, u starších bývají úrazy obvykle závažnější. Roste i počet úrazů hlavy a mozku a sdružených poranění následkem střetu s motorovým vozidlem. To potvrzuje také přednosta Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie FN Olomouc doc. MUDr. et MUDr. Peter Tvrdý, Ph.D.

„S úrazy po nehodě na elektrokoloběžce se setkáváme stále častěji. Koloběžky mívají malá kolečka, která jsou extrémně citlivá na terénní nerovnosti. Riziko fatálních pádů v relativně velké rychlosti je tak velmi vysoké. Při takové nehodě lidé nestihnou pád ztlumit a dopadají na hlavu a přímo na obličej. A pak končí u nás, často se zlomeninami obličejových kostí, nebo devastujícím poraněním zubů. Nejsou výjimkou slečny, kterým musíme doslova sešít obličej,“ podotýká Peter Tvrdý.

V posledních dvou měsících bylo i několik úrazů z elektrokoloběžek natolik vážných, že zraněné hospitalizovali na Neurochirurgické klinice Fakultní nemocnice. „Byli u nás léčeni a operování pro poranění krční páteře po pádu nebo poranění mozku a obličejového skeletu,“ doplňuje primář kliniky doc. MUDr. David Krahulík, Ph.D., MBA.

BEZ PRAVIDEL JE TO HAZARD!

Odborníci se shodují, že je třeba pro koloběžkáře nastavit jasná pravidla. Elektrokoloběžka, stejně jako koloběžka, je dosud legislativně považována za jízdní kolo, přestože má se způsobem jízdy na jízdním kole pramálo společného.

„Široká dostupnost sdílených koloběžek ve městě, jízda po parku bez pravidel, bez helmy a bez chráničů a větší hustota provozu vedou logicky i k většímu počtu kolizí. Z vlastní zkušenosti musím říci, že ovládaní elektrokoloběžky je specifické. Malá kolečka, kolmá řídítka umožňující snadnou manévrovatelnost, silné brzdy a rychlost do 25 kilometrů v hodině - to je prostě pekelná kombinace,“ konstatuje Radim Vinter.

Více k tématu v článku Týmu silniční bezpečnosti: Elektrokoloběžky na silnici nepatří! Chybí jasná pravidla pro jejich užívání: https://www.tymbezpecnosti.cz/novinka/1129/elektrokolobezky-na-silnici-nepatri-chybi-jasna-pravidla-pro-jejich-uzivani.html


INZERCE
ČEZ ČEZ

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
zdravi bezplatne zle odstranit