Společnost

Komentář Martina Hájka: Do nové sezóny opět s glyfosátem

V souvislosti s nebezpečnými postřiky ve školách, kácením na České a dalšími kauzami zapadla informace o tom, že i letos bude město používat glyfosát k údržbě městské zeleně a likvidaci plevele. V loňském roce se proti tomu vzedmula vlna občanského odporu. Občané upozorňovali na nebezpečnost látky pro lidské zdraví i životní prostředí a organizovali proti jejímu užívání petici, jež sepsala Jana Jílková, která navíc zdokumentovala i nejrůznější excesy způsobené nesprávným užíváním glyfosátu.

Foto: Ilustrační obrázek

Na únorovém zastupitelstvu se petice projednávala. Rada navrhla vzít tuto petici na vědomí a pokračovat v dosavadní praxi. Dlouhodobě mi vadí, jakým způsobem vedení města s peticemi zachází a přijde mi to jako projev neúcty k občanům. Zastupitelstvo podle mě mělo petici buď přijmout, nebo odmítnout, a ne ji jen formálně projednat, aby se splnily zákonné důvody. Celá situace ukazuje, že jakákoliv občanská snaha nemá smysl a většina na zastupitelstvu si stejně odhlasuje svoje.

Vedení města si stále stojí na svém, ignoruje názor prostějovské veřejnosti, informace o škodlivosti látky i fakt, že mnohá města používání této látky opustila nebo zásadně omezila. Namísto toho, aby se snažila hledat méně škodlivější alternativy, vymýšlí důvody, proč to nejde. Přitom mnohá města např. likvidují plevel horkou párou, nebo jej mechanicky obrušují. Uvědomuji si, že není možné změnit zavedené postupy ze dne na den a změna vyžaduje počáteční investice na nákup nových strojů. Proto mi přišel rozumný návrh kolegy Aleše Matyáška (TOP 09 / Na rovinu!), že petici přijmeme a zavážeme radu, aby vytvořila harmonogram opouštění glyfosátu. Tento návrh bohužel podpořilo pouze devět opozičních zastupitelů (pánové Dopita, Hájek, Kapounek, Kousal, Křupka, Matyášek, Lysek, Ošťádal a Peka). Většina se zdržela hlasování, čímž tento protinávrh pohřbila.

Vzpomeňte si na to, až zase uslyšíte vedení radnice mluvit o Prostějově jako zdravém městě.


INZERCE
Pomáhej pohybem ČEZ Pomáhej pohybem ČEZ

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
AFO Olomouc
INZERCE
CBA Huhnak