Společnost

Tisíce křížů za oběti koronaviru

Milion chvilek pro demokracii napsal otevřený dopis premiérovi a po celé republice zorganizoval happeningy upozorňující na „Vládu zmařených životů”. Dnes časně z rána začaly Staroměstské náměstí plnit kříže vykreslené na zem křídovým smývatelným sprejem. Happeningem „Vláda zmařených životů" chce Milion chvilek pro demokracii uctít památku zemřelých. Kromě toho se chce ale důrazně ohradit vůči přešlapům vlády a jejích čelných představitelů a poukázat na všechny, na něž dopadly negativní důsledky nezvládnuté pandemie.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Na zkrachovalé živnostníky, rodiče samoživitele, studenty, děti, všechny potřebné a osamělé. A vláda v čele s Andrejem Babišem má na této krizové situaci, která trvá už rok, obrovský podíl.

"Do dnešního dne zemřelo v České republice více než 24 tisíc lidí. Zbytečně ztracených životů našich blízkých ale nemuselo být tolik, pokud by vláda neupřednostňovala své zájmy nad zájmy občanů. Právě proto dnes pokryly Staroměstské náměstí v Praze, ale i jiná místa po republice, tisíce nasprejovaných křížů připomínajících více než 24 tisíc zemřelých. Jejich cílem je v den smutného výročí prvního úmrtí pacienta s covidem jasně poukázat na to, kam nás jako společnost rok trvající chaotická rozhodnutí představitelů země přivedly."

Součástí protestního happeningu je i zveřejnění otevřeného dopisu adresovaného Andreji Babišovi a jeho vládě, který v týdnu na úřad osobně doručí předseda spolku Benjamin Roll. V dopise jsou jasně artikulované výtky vůči nekoncepčnímu postupu při řešení pandemické krize a vůči nedostatečné prioritizaci občanů, jejich zájmů, zdraví a zejména životů. K otevřenému dopisu se svým podpisem od dnešního dne mohou připojovat také lidé po celé republice na adrese www.milionchvilek.cz/dopisvlade.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

„Žijeme v zemi, jejíž vláda upřednostňuje upevňování moci a vlastní kšefty nad lidskými životy. Pocit bezmoci při pohledu na aroganci a neschopnost našeho premiéra už přesahuje únosnou mez. Navíc se téměř zdá, že jsme se ocitli v časové smyčce. Dnes je 22. 3. 2021. Rok s covidem je za námi. A jako by se nic nezměnilo," vysvětlil hlavní teze dopisu a důvody pořádání akce předseda Benjamin Roll.

„Před rokem se Andrej Babiš přihlásil k plné politické odpovědnosti a nemůže ji jen tak svalit na ostatní. Právě, on „krizový manažer”, nese odpovědnost za totální amatérismus s jakým se situace zvládá. Čeká nás ještě hodně dlouhý půlrok, ale pojďme v něm udělat vše pro to, aby tato vláda po říjnových volbách definitivně skončila,“ dodal.

K akci se dnes, v pondělí 22. března, připojuje i další asi dvacítka měst, ve kterých působí Místní skupiny Milionu chvilek pro demokracii. V Brně, Děčíně, nebo Žďáru nad Sázavou vykreslili na svá náměstí bílé křížky. Jinde přidali pietní místo, plakáty s hesly „Za Covid vláda nemůže, za zbytečně zmařené životy ANO!” nebo informační panely „Rok s covidem”, které upozorňují na vládní kauzy za uplynulý rok.

V pravé poledne se dnes spolek Milion chvilek přidá k události Minuta ticha za oběti pandemie a večer, od 18 do 20 hodin, akci zakončí laserovou projekcí hesla „Vláda zmařených životů”, křížků s počtem zemřelých a odpočtu do voleb pod Kramářovu vilu.

Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Občané se zároveň mohou již od pátku přidávat k celorepublikové výzvě „Křížek na respirátoru jako symbol vlády zmařených životů”. Namalováním jednoduchého křížku na respirátor tak mohou vzpomenout na naše nejbližší, kteří onemocnění podlehli, a zároveň vyjádřit nesouhlas s nezvládnutím celé situace a upozornit na to, že to takto dopadnout nemuselo. Více na facebookové události nebo na webu Milionu chvilek.

"Vedení hl.m. Prahy a městské i státní policie nyní rozhodlo, že kříže mohou na náměstích zůstat. Kříže tedy budou na náměstí k vidění až do doby, než je smyje déšť," dodal Jan Čižínský.


INZERCE

NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Objev Rádia Haná