Výroba kolekce mechanismů trvala Miroslavu Mužíkovi šest let. Expozice obsahuje přes padesát dřevěných maket rozmístěných na několika místech obchodní galerie. K vidění bude například předchůdce vrtulníku, automobilu a tanku (i jeho vodní varianta). Milovníky mechaniky jistě zaujmou nejrůznější kladkostroje či mechanismus na čištění vodních kanálů.
K zajímavostem patří Da Vinciho jízdní kolo, slavná maketa Leonardova lva, stroj na výrobu pilníků, mechanický bubínek nebo předchůdce krokoměru, který měl v Leonardově pojetí podobu trakaře a jemuž říkal cestoměr.
„Nejsem umělec, ale strojař. Pro mě je fascinující Da Vinciho mysl. Neumím to pojmenovat jinak, ale měl schopnost vidět v 3D. To je poznat při vytváření každého mechanismu. Ne všechny byly funkční, přesto je každý jeho nápad naprosto mimořádný. Společným jmenovatelem dřevěných strojů je Da Vinciho genialita," uvedl Miroslav Mužík. Práce s Leonardovými plány ale nebyla jednoduchá.
"Schází přesnější dokumentace jeho vynálezů. Máme jen jejich obrázky a pracovat podle nich je pořádná fuška. Chybí totiž jakékoli rozměry,“ popsal autor modelů Miroslav Mužík. Před stavbou každé konstrukce si proto musel autor sám spočítat rozměry veškerých dílů. K tomu potřeboval vždy několik dní. „Když se dívám na Leonardovy plány, říkám si, že není možné, aby tohle člověk stihl za jeden život,“ dodal ke svým modelům konstruktér.
Foto: archiv
Foto: archiv
Foto: archiv
Foto: archiv
Foto: archiv
Foto: archiv