Olomoucký Street Art Festival proměnil sedm veřejných ploch v galerii moderního umění

Tento týden skončil v Olomouci už 16. ročník Street Art Festivalu, přehlídky pouličního umění, reprezentované českými i světovými jmény svého oboru. Téma letošního ročníku Every day chronicles odkazovalo na Františka Palackého a jeho dějiny každodennosti. Výtvarníci se dočkali i velmi osobní podpory místních lidí.

Foto: Street Art Festival

Zhruba od poloviny srpna se umělecky zrealizovalo sedm ploch, mezi nimi např budova Farmaku, vysokoškolská kolej Univerzity Palackého, kotelna či hřiště.

„Letošní rok se opravdu povedl. Více než kdy dříve jsme cítili komunitní ráz akce. Například se hned několikrát stalo, že za umělcem přišla nějaká starší dáma ze sídliště a přinesla mu kávu či buchty. Nebo si vyptala jeden ze sprejů, aby si s ním mohla doma opravit oprýskanou koupelnu,“ uvádí s úsměvem ředitelka festivalu, Romana Junkerová.

Během festivalu se spotřebovalo 1200 kg barvy a 716 sprejů. Celého programu se účastnilo 14 umělců z 5 evropských zemí a jen do workshopů se přes léto zapojily více než tři stovky dětí, včetně škol, například Gymnázium Čajkovského, Střední odborná škola obchodu a služeb Štursova, Základní umělecká škola Miloslava Stibora či Moravská střední škola.

Kulturní event se konal také v rámci aktivit k výročí 450. let od založení Univerzity Palackého a dalších akcí, jako jsou Dny evropského dědictví, či univerzitní Meet UP.

Street Art festival laskavě podpořili město Olomouc, Olomoucký kraj, Univerzita Palackého, Farmak a.s., Cemix s.r.o., Boels Rental, Mapei a další sponzoři.

Foto: Street Art Festival

Foto: Street Art Festival

Foto: Street Art Festival

Foto: Street Art Festival

Foto: Street Art Festival

Foto: Street Art Festival

Foto: Street Art Festival

Foto: Street Art Festival

Foto: Street Art FestivalINZERCE
Mamma Centrum Mamma Centrum

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
Radio Haná
INZERCE
zdravi bezplatne zle odstranit