Prostějovský Špalíček vypráví pohnutou historii místních Židů

Špalíček veršů a pohádek od Františka Hrubína je čtením pro radost. Špalíček v Prostějově ale hraje na jinou notu, daleko vážnější. Nevypráví pohádky, ale skutečné příběhy. Návštěvníkům nabízí pohnutou historii tamních Židů.

Foto zdroj: olkraj.cz

„Mezi příspěvkovými organizacemi Olomouckého kraje jsme výjimeční právě tematikou židovství, kterou se snažíme každoročně prezentovat v jedné z našich budov, a sice v budově Špalíčku,“ uvedla Veronika Hrbáčková, ředitelka Muzea a galerie v Prostějově.

Příznačnější místo pro poznání osudů prostějovských Židů bychom hledali marně. Budova galerie je totiž jedním ze tří domů, které jsou pozůstatkem kdysi rozsáhlé jižní části židovského ghetta. Právě pro ně se ujal název Špalíček. „Většina domů zmizela při asanacích v 70. letech minulého století. Zbyla z nich jen malá část, v jednom objektu jsou naše výstavní prostory. Zajímavostí je, že v tomto domě bydlel poslední prostějovský rabín Ludvík Schap,“ vysvětlil historik prostějovského muzea Filip Gregor.


O síle genia loci se návštěvníci Špalíčku mohou přesvědčit i teď, kdy jim galerie nabízí výstavu otevřenou u příležitosti 80. výročí transportu prostějovských Židů do koncentračních táborů. Expozice připomíná nejen ty, kteří během války zahynuli, ale také osudy těch, kteří přežili a třeba se i do Prostějova vrátili. Podrobněji se věnuje například životu Maxe Zweiga.

„K Maxi Zweigovi tady máme bohatý ilustrační materiál. Byl to významný dramatik, který se uplatnil především v zahraničí, ale narodil se v Prostějově. Asi nejzajímavější je jeho kniha Ragen z roku 1925, vydal si ji vlastním nákladem, aby svému otci dokázal, že je schopen se uživit jako spisovatel,“ doplnil Filip Gregor.

Z mnoha vystavených exponátů bude návštěvníkům běhat mráz po zádech. Například pomocí dobových plakátů se historici snaží připomenout protižidovskou atmosféru, která ve dvacátých a třicátých letech minulého století ve společnosti panovala. Autentický je i vězeňský oblek z koncentračního tábora Dachau nebo dámský kabát se židovskou hvězdou.

„Výstava věnovaná osudům prostějovských Židů potrvá ve Špalíčku až do 30. října. Určitě ji každému doporučuji, abychom nikdy nezapomněli na to, čeho jsou lidé schopni, když uvěří zvrácené ideologii,“ dodal Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro kulturu.INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
CBA
INZERCE
zdravi bezplatne zle odstranit