Do olomoucké zoo přijeli levharti čínští. Za pár dní už budou ve venkovním výběhu

V olomoucké zoo se návštěvníci mohou již mnoho let setkat s levharty mandžuskými, kterých ve volné přírodě, v nedotčených lesích na Dálném východě žije posledních zhruba 100 jedinců. Jen o něco lépe na tom je levhart čínský, jehož v přírodě Číny žije posledních několik stovek. Dva levharti čínští teď přicestovali do Olomouce.

Foto: Zoo Olomouc

 Oproti levhartu mandžuskému má levhart čínský, který se s ním na severu svého areálu výskytu dříve potkával, výrazně tmavší oranžovo-cihlové zbarvení a velké rozety. Žije pouze na území Číny, kde obývá především hornaté oblasti, husté lesy, ale může se vyskytnout i ve stepích a polopouštích. Ve volné přírodě se pohybuje posledních několik set jedinců. A právě dva levharti čínští (sourozenecký pár) přijeli včera v pozdně odpoledních hodinách ze Zoo Liberec.

„Jedná se o dvojčata, kterým budou zanedlouho dva roky. Návštěvníci je budou moci poprvé vidět ve venkovním výběhu od příštího týdne. Zoo Olomouc jsou pouze zapůjčeni a setrvají zde do doby, než pro ně na základě rozhodnutí koordinátora bude vybrán nový domov a současně do příchodu dalších levhartů mandžuských do Zoo Olomouc,“ uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková.

Dočasné útočiště olomoucká zoo poskytla zvířatům ze Zoo Liberec v rámci dlouhodobé spolupráce zoologických zahrad sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

Jediným predátorem je člověk

Levhart čínský je velmi plaché, samotářské zvíře, které žije skrytě. Rozmnožuje se převážně v měsících leden a únor, jeden chovný pár se může pářit až 100krát za den. Po cca 95 dní trvající březosti rodí samice nejčastěji 2-3 mláďata. Levhart se řadí k nočním lovcům, své území si označuje močí, výkaly a stopami po drápech.

Kromě člověka nemá přirozeného predátora. Ten je pro něj největší hrozbou, neboť jej považuje za škůdce zemědělství a současně ho využívá v tradiční čínské medicíně.

Foto: Zoo Olomouc

INZERCE
Ostrov realit Ostrov realit

Názory k článku

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.INZERCE
CBA
INZERCE
zdravi bezplatne zle odstranit