Společnost

Slámky z pravé české slámy dávají sbohem plastům. Mladá podnikatelka s nimi míří do domácností i kaváren

Jednadvacetiletá podnikatelka a cestovatelka Eva Drtilová narazila před pár lety při své cestě na Bali na zapomenutou pláž zaplavenou plastovým odpadem. Tato zkušenost ji natolik poznamenala, že začala po svém návratu hledat variantu, jak jednorázové plasty nahradit. Vhodnou a dostupnou alternativu nenašla, a tak se rozhodla vytvořit jednu sama. Se svým ekologickým projektem ZAŽITO teď vyrábí slámky do nápojů z pravé české slámy a dává plastovým brčkům sbohem jednou provždy.

Slámky ZAŽITO

Eva Drtilová pochází ze Zvole u Zábřehu, z malé obce na Šumpersku. Dříve pracovala brigádně v kavárně a na různých stánkových akcích, kde se setkávala s častým množstvím odpadu, jehož část tvořila právě jednorázová plastová brčka. Eva začala brzy přemýšlet nad tím, s jak by mohla tento odpad minimalizovat.

Eva Drtilová

„S myšlenkou alternativy mi pomohla i cesta na Bali, kde jsem narazila na zapomenutou pláž zaplavenou plastovým odpadem. Tehdy jsem se rozhodla vzít situaci do svých rukou a přijít na trh s něčím, co dokáže jednorázové plasty nahradit“ popisuje vznik myšlenky Eva Drtilová. 

Se svým nápadem vyrábět ekologická brčka z české slámy se přihlásila do podnikatelského programu pro středoškoláky Soutěž & Podnikej. „Nejprve jsem plánovala dovážet ze zahraničí brčka z bambusu, během programu Soutěž & Podnikej jsem však dospěla k zjištění, že vyrábět brčka z české slámy bude z ekologického hlediska mnohem lepší alternativa,“ komentuje Eva Drtilová.  


Česká sláma

Společně se svou sestrou Eliškou Eva na podzim roku 2018 vysela vybranou odrůdu slámy na pole za svým domem ve Zvoli. Jejich cíl byl jasný - vytvořit produkt pouze vlastními silami, který bude vyrobený v České republice. Proces výroby v zásadě vyžaduje pouze ruce a nůžky. Zároveň Eva s Eliškou došli na to, jak si některé kroky ulehčit. Nedávno zasely další várku a věří, že letos už bude průběh rychlejší a efektivnější než v minulých letech. 


Výroba slámek

Přes všechny problémy, se kterými se Eva Drtilová na své cestě musela vypořádat se jí podařilo dostat v létě 2020 svůj vysněný produkt na trh. Slámky ZAŽITO jsou v současné době k dostání v bezobalových obchodech v Brně, Ostravě a Liberci, a další objednávky od lokálních kaváren a obchodů na sebe nenechávají čekat.


O “Soutěž & Podnikej”

Soutěž & Podnikej je mimoškolní program určený pro studenty středních škol z celé České republiky. Smyslem projektu Soutěž & Podnikej je umožnit studentům zrealizovat ve spolupráci s odborným mentorem svůj sen a rozvinout své podnikatelské myšlení. Nápady soutěžících zasahují do širokého spektra oborů, od školství, pojišťovnictví, IT až po deskové hry a módní produkty. Soutěž & Podnikej se pod záštitou MŠMT, MPO a dalších institucí podílí na tom, aby v České republice vyrostla generace motivovaných, samostatných lidí. Soutěž & Podnikej je organizována Nadačním fondem vzdělávání a podnikání. Více informací je k nalezení na webových stránkách soutezapodnikej.cz.  

INZERCE


NÁZORY K ČLÁNKU

Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.